W związku ze wzrostem kosztów ogrzewania coraz większą popularnością cieszą się projekty domów energooszczędnych czyli takich, w których straty energii cieplnej zostały ograniczone do minimum..
Energooszczędny dom charakteryzuje się więc przede wszystkim zdecydowanie lepszym ociepleniem. To jednak nie wszystko. Projekt domu tego typu powinien mieć również zwartą bryłę. Czym mniejsza jest powierzchnia zewnętrznych ścian, tym mniejsze będą straty ciepła. Oczywiście dotyczy to również wszystkich przeszkleń. Ilość balkonów i tarasów w budynku energooszczędnym powinna być ograniczona i muszą być one zabudowane. Bardzo ważny jest również wybór klimatyzacji. Zdecydowanie najlepsza do klimatyzacja mechaniczna z mechanizmem odzysku ciepła.
Jeśli panujemy inwestowanie w dom jednorodzinny, powinniśmy zainteresować się projektami domów energooszczędnych. Bez trudu znajdziemy tego typu rozwiązania w internecie oraz prasie branżowej. Będziemy mogli zapoznać się z wykorzystaną technologią, konkretnymi rozwiązaniami architektonicznymi oraz szacowanymi oszczędnościami. Jeśli nie jesteśmy nadal pewni, czy wybór takiego projektu domu jest dobrym rozwiązaniem, wystarczy policzyć ile każdego roku wydajemy na materiały opałowe służące do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Wystarczy zredukowanie tej sumy o zaledwie kilka procent, żeby zaoszczędzić konkretną sumę w skali roku.
Wszystkie rozwiązania stosowane w przypadku domów energooszczędnych, mogą wiązać się z koniecznością zainwestowania większych pieniędzy w budowę, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że oszczędności, które dzięki nim możemy uzyskać będą wynosiły nawet kilkadziesiąt procent wydatków na ogrzewanie, warto rozważyć zainwestowanie w energooszczędny dom. Będzie to z pewnością bardzo dobra decyzja, która przyniesie nam korzyści nawet po wielu latach.